فعالیت‌های ما در زمینه توسعه فناوی

شرکت زمین فناوران نفت آسیا با بهره‌گیری از کارشناسان خبره و همچنین شبکه همکاران داخلی و بین المللی با سوابق درخشان در زمینه‌های توسعه فناوری، فعالیت‌های خود را در زمینه توسعه نرم افزارهای کاربردی و کلیدی صنایع بالادستی نفت انجام می‌دهد. در این زمینه سه نرم افزار مدیریت داده‌های صنایع بالادستی نفت، بهینه سازی حفاری و مدل‌سازی ژئومکانیکی در محدوده فعالیت‌های ما قرار دارد که در حال حاضر توسعه نرم افزار مدیریت داده‌های صنایع بالادستی نفت تحت حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حال اجرا است.

نرم‌افزار مدیریت داده‌های صنایع بالادستی نفت

پروژه توسعه نرم افزار مدیریت داده‌های صنایع بالادستی نفت یکی از پروژه‌های فعال شرکت در زمینه توسعه فناوری است که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حال انجام است. 

نرم افزار بهینه‌سازی حفاری با ملاحظات ژئومکانیکی

نقش پارامترهای ژئومکانیکی در طراحی و برنامه‌ریزی حفاری چاه‌های نفت و گاز در تحقیقات متعددی به اثبات رسیده است. یکی از موارد پر اهمیت در توجه به پارامترهای ژئومکانیکی، نقش آنها در سرعت عملیات حفاری است که به‌طور مستقیم زمان و هزینه‌های مربوط به آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. هدف از توسعه این نرم افزار دستیابی به پارامترهای حفاری مطلوب به نحوی است که علاوه بر حفظ پایداری چاه، سرعت را افزایش و هزینه‌ها را کاهش دهد. در این بین با توجه به وجود روش‌ها، پارامترها، الگوریتم‌ها و فرایندهای مختلف در دستیابی به هدف مورد نظر، توسعه این نرم افزار ضروری است.

reservoir model

نرم افزار مدلسازی ژئومکانیکی بر اساس داده‌های حجیم 

طراحی عملیات مختلف بهبود تولید و ازدیاد برداشت، دستیابی به یک مدل با  کمترین عدم قطعیت و توانایی شبیه‌سازی روند تخلیه و بازیابی از مخازن هیدروکربوری به منظور اتخاذ تصمیمات در جلوگیری از بروز آسیب و خسارات احتمالی، یکی از دغدغه‌های اصلی در بهره‌برداری از مخازن نفت و گاز است. با پیشرفت تکنولوژی و توانایی استفاده از نرم افزارها و سخت افزارهای قدرتمند، و همچنین رشد دانش بشر، استفاده از داده‌ای حجیم با اقبال زیادی مواجه شده است. یکی از مهم‌ترین کاربردهای داده‌های حجیم در بهره‌برداری از مخازن هیدروکربوری، کاهش عدم قطعیت‌ها و در نتیجه کاهش مخاطرات مرتبط با پیش‌بینی‌های انجام شده است. هدف از توسعه این نرم افزار، بالا بردن دقت مدل‌های ژئومکانیکی سه بعدی برای به کارگیری در مدل‌های توأمان و در نتیجه فراهم کردن امکان طراحی عملیات مختلف بهبود تولید و ازدیاد برداشت با سطح قابلیت اطمینان بالا است.